Saturday, 30 May 2020
Advertisement
CINENEWS ΝΕΑ - ΣΗΜΕΡΑ ΣΙΝΕΜΑ

Όσκαρ 2018: Αναλυτικά οι μεγάλοι νικητές της βραδιάς

 

To βράδυ της Κυριακής πραγματοποιήθηκε η 90η τελετή των βραβείων της Αμερικανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου. Οικοδεσπότης της βραδιάς για δεύτερη χρονιά ήταν ο Τζίμι Κίμελ.

Όλοι οι μεγάλοι σταρ της έβδομης τέχνης και όχι μόνο ήταν εκεί, σε μία τελετή που κύλησε ομαλά, χωρίς ιδιαίτερες ανατροπές και μεγάλες γκάφες!

Μεγάλος νικητής της βραδιάς o Μεξικανός σκηνοθέτης Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο και η ταινία του, Η Μορφή του Νερού, η οποία έλαβε συνολικά 4 Όσκαρ, συμπεριλαμβανομένου καλύτερης σκηνοθεσίας και καλύτερης ταινίας.

Ακολουθεί η Δουνκέρκη του Κρίστοφερ Νόλαν με 3 Όσκαρ, ενώ η Σκοτεινή Ώρα και Οι Τρεις Πινακίδες Έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι έλαβαν από 2 βραβεία.

Αναλυτικά οι νικητές της βραδιάς:

Καλύτερη Ταινία

H Μορφή του Νερού
Οι Τρεις Πινακίδες Έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι
Lady Bird
Τρέξε!
Δουνκέρκη
Να Με Φωνάζεις Με το Ονομά Σου
The Post: Απαγορευμένα Μυστικά
H Πιο Σκοτεινή Ωρα
Αόρατη Κλωστή

Σκηνοθεσία

Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο / H Μορφή του Νερού
Γκρέτα Γκέργουιγκ / Lady Bird
Τζόρνταν Πιλ / Τρέξε!
Πόλ Τόμας Αντερσον / Αόρατη Κλωστή
Κρίστοφερ Νόλαν / Δουνκέρκη

Α’ Ανδρικός Ρόλος

Γκάρι Ολντμαν / H Πιο Σκοτεινή Ωρα
Ντάνιελ Ντέι Λιούις / Αόρατη Κλωστή
Τίμοθι Σαλαμέ / Να Με Φωνάζεις Με το Ονομά Σου
Ντάνιελ Καλούγια / Τρέξε!
Ντένζελ Γουάσινγκτον / Roman J. Israel, Esq.

Α’ Γυναικείος Ρόλος

Φράνσις ΜακΝτόρμαντ / Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι
Μάργκο Ρόμπι / Εγώ, η Τόνια
Μέριλ Στριπ / The Post: Απαγορευμένα Μυστικά
Σίρσα Ρόναν / Lady Bird
Σάλι Χόκινς / H Μορφή του Νερού

Β’ Ανδρικός Ρόλος

Σαμ Ρόκγουελ / Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι
Γουίλεμ Νταφόε / The Florida Project
Γούντι Χάρελσον / Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι
Ρίτσαρντ Τζένκινς / H Μορφή του Νερού
Κρίστοφερ Πλάμερ / Ολα τα Λεφτά του Κόσμου

Β’ Γυναικείος Ρόλος

Αλισον Τζάνεϊ / Εγώ, η Τόνια
Λόρι Μέτκαλφ / Lady Bird
Οκτάβια Σπένσερ / H Μορφή του Νερού
Μέρι Τζ. Μπλάιτζ / Mudbound
Λέσλι Μάνβιλ / Αόρατη Κλωστή

Καλύτερη ταινία Κινουμένων Σχεδίων

Coco
Τhe Boss Baby

The Breadwinner
Φερδινάνδος
Loving Vincent

Μικρού μήκους ταινία Κινουμένων σχεδίων

Dear Basketball
Lou
Revolting Rhymes
Negative Space
Garden Party

Διασκευασμένο Σενάριο

Τζέιμς Αϊβορι / Να Με Φωνάζεις Με το Ονομά Σου
Ααρον Σόρκιν / Molly’s Game
Σκοτ Νιουστάντερ και Μάικλ Χ. Γουέμπερ / The Disaster Artist
Ντι Ρις και Βέρτζιλ Γουίλιαμς / Mudbound
Σκοτ Φρανκ, Τζέιμς Μάνγκολντ, Μάικλ Γκριν / Logan

Πρωτότυπο Σενάριο

Τζόρνταν Πιλ / Τρέξε!
Μάρτιν ΜακΝτόνα / Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι

Γκρέτα Γκέργουιγκ / Lady Bird
Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο και Βανέσα Τέιλορ / H Μορφή του Νερού
Εμιλι Β. Νόρτον και Κουμάιλ Ναντζιάνι / Ερωτας Μετ’ Εμποδίων

Διεύθυνση Φωτογραφίας

Ρότζερ Ντίκινς / Blade Runner 2049
Χόιτε βαν Χόιτεμα / Δουνκέρκη
Νταν Λόστσεν / H Μορφή του Νερού
Μπρούνο Ντελμπονέλ / H Πιο Σκοτεινή Ωρα
Ρέιτσελ Μόρισον / Mudbound

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ

Icarus
Abacus: Small Enough to Jail

Faces Places
Last Men in Aleppo
Strong Island

Ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

Heaven Is a Traffic Jam on the 405
Heroin(e)

Edith+Eddie
Knife Skills (Thomas Lennon)
Traffic Stop 

Μικρού μήκους ταινία

The Silent Child
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
DeKalb Elementary
Watu Wote: All of Us

Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία

Μια Φαν1ταστική Γυναίκα του Σεμπάστιαν Λέλιο (Χιλή)
The Insult του Ζιάντ Ντουεϊρί (Λίβανος)
Χωρίς Αγάπη του Αντρέι Ζβιάγκιντσεφ (Ρωσία)
Η Ψυχή και το Σώμα της Ιλντικο Ενιέντι (Ουγγαρία)
Το Τετράγωνο του Ρούμπεν Εστλουντ (Σουηδία)

Μοντάζ

Δουνκέρκη
H Μορφή του Νερού
Εγώ, η Τόνια
Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι
Baby Driver

Ηχητικό Μοντάζ

Δουνκέρκη
H Μορφή του Νερού

Blade Runner 2049
Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi
Baby Driver

Μίξη Ηχου

Δουνκέρκη
H Μορφή του Νερού

Blade Runner 2049
Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi
Baby Driver

Καλλιτεχνική Διεύθυνση

H Μορφή του Νερού
Δουνκέρκη
Η Πεντάμορφη και το Τέρας
Blade Runner 2049
H Πιο Σκοτεινή Ωρα

Μουσική Επένδυση

H Μορφή του Νερού
Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι

Δουνκέρκη
Αόρατη Κλωστή
Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi

Τραγούδι

Remember Me / Coco
This is Me / The Greatest Showman
Mighty River / Mudbound
Stand up for Something / Marshall
The Mystery of Love / Να Με Φωνάζεις Με το Ονομά Σου

Μακιγιάζ και κομμώσεις

H Πιο Σκοτεινή Ωρα
Βικτώρια & Αμπντούλ

Θαύμα

Κοστούμια

Αόρατη Κλωστή
Η Πεντάμορφη και το Τέρας
H Πιο Σκοτεινή Ωρα
Βικτώρια & Αμπντούλ
H Μορφή του Νερού

Ειδικά Εφέ

Blade Runner 2049
Φύλακες του Γαλαξία 2
Ο Πλανήτης των Πιθήκων: Η Σύγκρουση
Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi
Κονγκ: Η Νήσος του Κρανίου